Kavas on koolitada kaks rühma tugiisikuid, mõlemas 15-16 osalejat, kokku kuni 32 tugiisikut. Seega on igal projektis osaleval omavalitsusel võimalus suunata koolitusele 2-3 inimest (suurematel kuni 5 inimest). Esimese rühma koolitus algab 2022. aasta oktoobris ja teise rühma koolitus algab 2023. aasta veebruaris.
Koolitusele on oodatud nii alustavad kui ka juba tegutsevad tugiisikud, juhtumikorraldajad ning teised vabatahtlikena põgenike või toimetulekuraskustes olevate inimeste abistajad, kes tunnevad vajadust koolituse järgi. Eeldame, et nendel tugiisikutel, kes hakkavad tegelema Ukraina sõjapõgenikega on vene keele oskus, teiste sihtrühmadega tegutsejate puhul see vajalik ei ole.
Kavandatav koolitus on kompaktne (52 tundi, 8 koolituspäeva) ning pakub lisaks koolitusele ka tasustatud tööpraktikat 30 tunni ulatuses. Koolitustsükkel koos praktikaga kestab 4-5 kuud. Tugiisikutel on võimalus tööle asuda kohe peale koolituse lõppu. Tugiisikute toetamine jätkub praktika käigus.
Koolitus hõlmab kõiki kliendi aitamiseks vajalikke valdkondi ja põhineb CARe metoodikal. See on erinevaid eluvaldkondi hõlmav rehabilitatsioonimeetod, mis on kliendikeskne, suunatud kohalolule, kliendi tugevuste ja võimaluste leidmisele ning oma tuleviku võimalikult selgele mõtestamisele.
Õppekava järgi jaguneb koolitus kolmeks osaks (kokku 52 tundi, 8 koolituspäeva), tugiisikute iseseisvaks tööks koduülesanne lahendmaisel (kuni 10 tundi) ja sellega tihedalt seotud praktikaks (kuni 30 tundi).
Esimene sissejuhatav osa käsitleb tugiisiku tööd, rolli ja eetikat ning sellesse mahub ka Ukraina sotsiaalset (erinevad kogukonnad) ja poliitilist olukorda (erinevad poliitilised arusaamas) tutvustav osa. Samuti saadakse siin juhised, kuidas aidata inimesi praktilises asjaajamises (juhtumikorralduslik töö).
Teine osa on pühendatud CARe metoodikale, selle teoreetilistele ja praktilistele alustele. Pärast teise osa lõppu on soovituslik alustada praktilise tugiisiku tööga.
Kolmas osa kätkeb endast nii kliendi toetamise teooriat kui ka tugiisiku töö juhendamist ja toetamist paralleelselt praktikaga. Analüüsimiseks võetakse konkreetsete klientide lood ning sammud nende toetamisel ja nõustamisel.
Just sellisel viisil ilmnevad õpitu praktikas rakendamise võimalused ning õpitu kinnistub kõige loomulikumal viisil. Õpitud teadmiste ja saadud oskuste kontroll toimub läbi kodutööde analüüsi ja lõputööde kaitsmise.